آدم آهنی «مرده شور» می شود ؛ كارواش اختصاصی برای مسافران آخرت !


* امیر روحپرور
همه چیز با یك خبر شروع شد: «ساخت اولین دستگاه مرده شور»!
داستان از آن جا شروع شد كه در لابه لای اظهارات یكی از مسؤولان كه چند روز قبل منتشر گردید، از ساخت دستگاهی تمام اتوماتیك و مجهز برای شستن اموات خبرداده شده بود.
او در این مصاحبه گفته بود: روزانه حدود 43نفر در مشهد فوت می كنند و این شهر پس از تهران از بیشترین آمار مرگ و میر برخوردار است، به همین دلیل ساخت دستگاهی مناسب برای شستشوی اموات در دستور كار قرار گرفته است.
انعكاس این خبر خیلیها را شگفت زده كرد؛ زیرا سالهاست كه در شهرهای دور و نزدیك كشورمان اجساد طبق یك رسم دیرینه و كهن، شسته و كفن می شوند، حال چگونه قرار است «ماشینی» آدمیزاد بی جان را برای سفر آخرت و خانه ابدی آماده كند؟
تا آنجا كه یادم هست همیشه ماجرای مرده شور، سردخانه كفن و دفن و... سوژه جذابی برای خبرنگار جماعت بوده و آنان هر از چندگاهی با ناخنكی به این سوژه تلاش كرده اند كه از زاویه ای متفاوت به موضوع مرگ و حواشی آن بپردازند.
اما این بار سوژه كمی متفاوت تر از گذشته است، چون قرار است شستن اجساد به «ماشین» یا همان آدم آهنی خودمان سپرده شود.
راستی! چگونه مظهر عصر ماشینی سر از آرامستان بزرگ مشهد درآورده است؟برای پاسخ به این پرسش، به سراغ مدیرعامل جوان سازمان فردوس های شهرداری مشهد می رویم. او كه نگاه جدید و فرابخشی به مقوله آرامستان دارد و سعی دارد بهشت رضا مشهد را به یك محیط مناسب زیارتی و فرهنگی تبدیل كند، حرفهای جالی برای گفتن دارد.
مهندس حسینی می گوید: از مدتی قبل كار طراحی و ساخت دستگاه با همكاری دانشكده مهندسی یكی از دانشگاه ها آغاز شد و تاكنون چهار طرح ارایه شده است.
وی ادامه می دهد: از میان این چهار طرح یك طرح پذیرفته شده و قرار است بزودی پس از ساخت، دستگاه مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی با بیان اینكه دانشگاه كار نظارت بر ساخت این دستگاه را برعهده دارد، تصریح می كند: هم اكنون كار طراحی و ساخت آن را یكی از صنعتگران در دست دارد.
او با اشاره به آمار متفاوت مرگ و میر در ایام مختلف در مشهد و فعالیت 20 غسال در دو شیفت ادامه می دهد: استفاده از این دستگاه خیلی از مشكلات را برطرف خواهد كرد.
اما آیا استفاده از ماشین «مرده شور» مشكل شرعی ندارد؟
حجة الاسلام رضایی معاون فرهنگی این سازمان در پاسخ به این پرسش همان ابتدا مژده ای برای غسالهای زحمت كش می دهد.
او می گوید: با راه اندازی دستگاه، غسالان از مسایل روحی و روانی ناشی از شستن اجساد خلاص می شوند.
او می افزاید: با نظر خواهی كه از علما شده، استفاده از این دستگاه مشكل شرعی نخواهد داشت؛ زیرا حكم شرعی استفتاهای انجام شده، این است؛ فردی كه دستگاه را روشن می كند، قبل از آن نیت كند.
وی با بیان اینكه شستن اموات با استفاده از این دستگاه به نحو مطلوب تری انجام خواهد شد، می افزاید: با استفاده از این دستگاه، میت ضربه یا تكان نخواهد خورد و دستگاه به صورت گردشی اجساد را خواهد شست.