آیا تا به حال شده به درد دل یك غسال گوش كنید؟ به نظر شما یك غسال چه جور آدمی است؟ آیا می‌دانید غسالهای سازمان باغ رضوان اصفهان از خوش‌تیپ‌ترین و خوش‌پوش‌ترین افراد این جامعه‌اند و بعد از مصاحبه كه با آنها انجام شد متوجه شدیم از خوش فكرترین افراد جامعه نیز هستند.

طی بررسیهای به عمل آمده،

آیا تا به حال شده به درد دل یك غسال گوش كنید؟ به نظر شما یك غسال چه جور آدمی است؟ آیا می‌دانید غسالهای سازمان باغ رضوان اصفهان از خوش‌تیپ‌ترین و خوش‌پوش‌ترین افراد این جامعه‌اند و بعد از مصاحبه كه با آنها انجام شد متوجه شدیم از خوش فكرترین افراد جامعه نیز هستند.

طی بررسیهای به عمل آمده، غسالها از بهترین ماسكهای موجود در بازار استفاده می‌كنند، دستكشهای مناسب و لباس كار مناسب داشته و هیچ تماسی با اجساد ندارند و از نظر بهداشتی، بعد از كار استحمام كرده و در رختكن جداگانه لباسهای شخصی خود را پوشیده و از محل كار خارج می‌شوند. پس، به هیچ عنوان نمی‌توانیم این اشخاص را آلوده تصور كنیم، كما اینكه یك پزشك نیز با انواع و اقسام بیماران تماس دارد و چه بسا بیماران وخیمی كه توسط پزشكان و كادر پزشكی معاینه شده‌اند. پس دلیلی نمی‌بینم با این افراد برخورد دوگانه‌ای داشته باشیم. از طرفی همة ما به ایشان مدیون هستیم؛ چرا كه به گفتة یكی از همین غسالها كه جوانی خوش قد و قامت است، آنها سفیر دنیا و آخرت هستند. مجله «زندگی سالم» برای نخستین بار در تاریخ مطبوعات ایران با یكی از همین سفیران دنیا و آخرت گپی دوستانه زده است.

از خودت بگو.

رضا جمالی هستم. غسال سازمان باغ رضوان، 39 سالمه و 9 ساله در این كارم. 18 ساله ازدواج كردم و حاصل این ازدواج یك دو قلو پسر و یك دختر بوده است.

بچه كجایی؟

خوارسگان اصفهان.

رضا چی شد اومدی تو این كار؟

خوب كار كه نبود از خدا هم می‌خواستم كاری داشته باشم كه ثواب دنیا و آخرتش زیاد باشه.

روز اول كه اومدی تو این كار چه احساسی داشتی؟

خیلی ترسیدم. جسدی آوردند كه فلكه لاله تصادف كرده بود. خیلی وحشتناك بود، اصلاً گوشت چرخ شده بود، سر نداشت. همكارم گفت باید آن را غسل بدی. ترس برم داشته بود ولی به هر طریقی بود به نحو احسن غسلش دادم. اون موقع خودم احساس مردن می‌كردم! ببینید آقا یك قصاب بخواد سر گوسفند را ببره تا 6 ماه دستش می‌لرزه ولی هر طور بود با اعتماد به نفس كامل از عهده كار برآمدم و الان از كارم راضیم طوریكه اگه كاری به من پیشنهاد دهند كه حقوق و مزایاش هم زیادتر باشه من به هیچ وجه شغلمو از دست نمی‌دم!

برخورد مردم باهات چه جوریه؟

اونایی كه فرهنگ پائینی دارند نسبت به ما غسالها خیلی بدبین هستند. دست نمی‌دن! آداب معاشرت به جا نمی‌یارن، كراهت دارند از بغل ما رد بشن یا كنار ما بشینن. یك بار سوار مینی‌بوس شده بودم كه دو جوون كه منو می‌شناختند از من كناره‌گیری می‌كردن خیلی ناراحت شدم و ناچاراً از روی صندلی بلند شدم و ایستادم! ولی اقوام و آشناها همیشه می‌گن حلال‌ترین نونی كه می‌خوایم بخوریم بریم خونه آقارضا بخوریم!

برخورد خانواده؟

خیلی خوبه. چون از راه ثواب امرار معاش می‌كنیم احترام قائل هستند و مشكلی نداریم.

روزی چند تا جنازه وارد غسالخانه می‌شه؟ خودت چند تا جنازه غسل می‌دی؟

میانگین 18-17جنازه می‌یارن. دسته جمعی حدوداً 9 تا جنازه را در روز كارشون را انجام می‌دیم. 6 نفریم، دو نفر جنازه را غسل می‌دیم، یك نفر كفن پهن می‌كنه و بقیه نظافت می‌كنند.

بیشتر این جنازه‌ها تصادفی‌اند؟

بستگی داره. عفونی، ساده، مواد مخدری هم داریم.

روزی چند تا مواد مخدری دارین؟

روزی 3-2 تا می‌یارن. یا تزریقی‌اند. بعضی‌هاشون اكس مصرف كردن. ایدزی هم داشتیم ولی تصویب شده ایدزی‌ها را جداگانه دفن كنند.

از وضعیت بهداشتی غسالخانه بگو. سازمان چه آزمایشاتی بر روی شما انجام می‌ده؟ آیا مرتب وضعیت جسمانی و روحی شما بررسی‌ می‌شه؟

در طول این 9 سال شاید 2 مرتبه چكاپ شدیم. غسالخانه از نظر بهداشتی خوبه. مرتب نظافت و ضدعفونی می‌كنیم. جنازه‌هایی كه وارد می‌شه اطلاعی از عفونی و بهداشتی بودنش نداریم. دستكش‌ها پلاستیكی‌اند و هر دو هفته یك بار تعویض می‌كنیم. ضمن اینكه به محض دریافت جسد عفونی و اطلاع از موضوع، ماسك و دستكش‌ها را بعد از استفاده به كلی دور می‌اندازیم.

واكسن هپاتیت زدی؟

واكسن هپاتیت؟ گفتم تو این 9 سال شاید 2 مرتبه از طرف سازمان چكاپ شدیم!

چه صحبتی با مردم داری؟

اولاً، ما در جامعه دل داریم و اعضای همین مردم هستیم. دوما،ً نباید كناره‌گیری كنن. برخوردشون طوری نباشه كه باعث ناراحتی و سربه‌زیری ما و خانواده‌هامون باشه.

چه صحبتی با مسئولین داری؟

مسئولین همه به ما مدیونند و لازمه به ما رسیدگی كنند. اولاً، ما را ابتدای كار 5 ساله استخدام كردن و قول دادن رسمی بشیم ولی با گذشت 9 سال كار در سازمان هنوز استخدام رسمی نشدیم.

ثانیاً، یك غسال چقدر تحمل داره و چند سال باید جنازه بشوره. به خدا اینجا جنازه‌هایی می‌یارن كه خیلی وحشتناكن؛ تصادفی، حواله‌ای (مجهول‌الهویه‌). خیلی وحشتناكه. از مسئولین می‌خوایم كه یك غسال را حداقل بعد از 15 سال بازنشست كنند. صحنه‌های دلخراشی هستند كه اثراتشونو بعداً رو روح و روان غسال بجای می‌گذاره.